Saturday, September 1, 2012

Биоматериите са на мода! Що е то!?


Сещам се,че преди повече от 25 години в България бе търсен и ценен копринен плат от военни парашути за ушиването на панталони удобни за брейк-танци.....О, времена –о, нрави!

Модата е онова, на което му е “минала модата”, т.е. минало времето, но представено малко по-иначе. Така общо взето могат да се определят тенденциите в модния бранш. И да ви кажа, това е среда, която ме вълнува, макар одтавна да съм я загърбила като основно средство за приходи, за добро или лошо. Що се отнася за модели, дизайн, кройки на дрехи, то огромна част е вече открита и се преповтаря до безкрай, онова което се мени са технологията, използвана при ушиването, т.е. скрепяването на елементите и материалите, които се ползват.
Материи, които променят цвета си в завсимост от температурата на тялото бяха приложени преди 20 години в италианската конфекция, но те бяха напоени с химикал, който не е особено благоприятстващ за човешката кожа. Термо и водоустойчиви материи, сътворени след копиране на естествени растенителни и животински части (листа, перушина, дървесна кора, козина, кожа) също са намерили своето приложение. Не рядко подобни материи са наричани биоматерии, защото наподобяват природата, друг път наричат  платове от рециклирани материали със същото наименование, само защото са екологично чисти и приемливи.
Днес, освен, че се модифицират чрез генно инжинерство животни, заради тяхното месо, устойчивост на вируси и по-добра възпроизводителност се цели и друго- качествена вълна или мляко за производство на платове.
Произвеждат се платове от мляко (http://gizmodo.com/5824826/these-women-are-wearing-clothes-made-of-real-milk ), утайка от кафе
(S.Cafe-http://www.scafefabrics.com/Default.aspx), нишки от паяци (http://www.wired.com/wiredscience/2009/09/spider-silk/). Произвеждат се тъкани със свойства, които са засекретени и изполвани в камуфлажната техника, така наречените невидими тъкани. Технологията за производтво на материи със специални качества и свойства не е от вчера. Миналото също свидетелства за това. Китайската и монголската конница използва коприната за защито против метални стрели и остриета. Хилядолетни легенди за монаси разкриват тайната на невидими, искрящи наметала, неизгарящи в огън (огненоустойчиви), изтъкани от камък (азбест), който междувпрочем се ползваше по едно време в изготвянето на пожарникарски униформи и изолация.
Онова, което ме подтикна да отворя дума за платовете и облеклото или в частност био-облеклото е статия, която прочетох наскоро. Става въпрос за не чак толкова екофрендли продукт. Кози в чийто ген е вкаран ген-код на паяк, което от своя страна води до спицифични качества на млякото им- богато на протеини, присъщи на паяците. Това дава качества на нишката, извлечена от млякото на тези кози, невиждани до ден днешен, здравина и еластичност: http://www.bibliotecapleyades.net/ciencia/ciencia_genoma48.htm


No comments:

Post a Comment